tiistaina, maaliskuuta 23, 2010

Kootut venäjän muistisäännöt

Venäjän kurssin lopputentti alkaa noin tunnin kuluttua. Kuvittelisin osaavani... no, ainakin jotakin. Tässä kuitenkin vielä kertauksen vuoksi tärkeimmät muistisäännöt ja koska istun koulun koneella, en taida saada tähän mitenkään helposti venäläisiä kirjaimia asdf-järjestyksessä, joten mennään jotenkin sinne-päin-translitteraatiolla.

Persoonapronominit
Perusmuodot: ja, ty, on/ona/ono, my, ty, oni
Genetiinimuodot (mask, fem, neutr, mon):
moj moja mojo moi
tvoj tvoja tvojo tvoi
ego
ejo
nash, nasha, nashe, nashi
vash, vasha, vashe, vashi
ih
Akkusatiivimuodot: menja, tebja, ego, ejo, nas, vas, ih

Substantiivin monikko
ofis -> ofisy
muzej -> muzei
para -> pary
banja -> bani
mesto -> mesta
more -> morja
Sanan lopussa oleva pehmennysmerkki poistetaan ja tilalle tulee i.

Poikkeuksia:
adres -> adresa
gorod -> goroda
les -> lesa
bereg -> berega
tsvet -> tsveta
drug -> druzja
rebjonok -> deti
tshelovek -> ljudi
sosed -> soseda
dom -> doma

Prepositionaali
v - ssa/ssä
na - lla/llä

ofis -> v ofice
muzej -> v muzee
mesto -> na meste
more -> v more
rabota -> v rabote
Finljandija -> b Finljandii
zdanie -> v zdanii
delfinarij -> b delfinarii

Maskuliinisukuisen sanan perässä pehmennysmerkki muuttuu e:ksi, feminiinisukuisen perässä i:ksi.

Akkusatiivi
No, sen verran helppo ettei kannata vaivautua.

Verbien taivutus preesensissä
Sujuu, ainakin niin kauan kuin ei ole jotain ihme epäsäännöllisiä. Niistäkin kyllä aika monen muistan.

Preteriti
Helppo...

Adjektiivit
-nij-päätteinen (harvinainen) taipuu -nij (mask), njaja (fem), -nee (neutr), -nie (mon)

-yj ja -oj-päätteiset taipuvat -yj/-oj, -aja, -oe, -ye

Ja sitten tuli sen y:n tilalle i, jos sanan vartalo loppuu niihin tiettyihin kirjaimiin, sama juttu substantiivienkin kanssa.

Kyllä se siitä... Niin kauan kuin en sekoile monikon ja prepositionaalin kanssa.

Ei kommentteja: